Bahçeşehir Koleji Eurocup'ta

2019 – 2020 sezonunda Avrupa kupalarında ilk kez boy gösteren ve FIBA Europe Cup’ta yarı finale yükselen Bahçeşehir Koleji, önümüzdeki sezon Avrupa’nın en prestijli kolu ikinci şampiyonası olan EuroCup parkesine çıkacak.

İkinci Lig’de başladığı mücadalesinde, ilk yılında Süper Lig’e yükselen, henüz üçüncü yılında FIBA Europe Cup’ta sahaya çıkan Bahçeşehir Koleji, şimdi de EuroCup’ta...

Son senelerde Türk basketbolunda isminden sıkça söz ettiren Bahçeşehir Koleji, Avrupa’nın en rekabetçi ikinci organizasyonu olan EuroCup’a katılma hakkı elde etti.

Bahçeşehir Koleji İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Yücel, takımlarının başarısıyla gurur duyduğunu söyledi. Yücel, “Kulübümüz 4. sezonuna giriyor. Geçtiğimiz yıllara dönüp baktığımda, hiç  olduğumuz yerde saymadığımızı görüyorum. Her sene daha iyi olmaya gayret ettik. Ve bir kolej takımı olarak hep daha iyi olmayı başardık. Türkiye Ligi dışında, Avrupa’da da Türkiye’yi, ülkemizi temsil etmek  kurulduğumuzdan bu yana en önemli hedeflerimizden biriydi. Nitekim, geçtiğimiz yıl Europe Cup’ta çok başarılı bir mücadele verdik ve dörtlü finale kaldık. Önümüzdeki sezon ise iddiamızı Avrupa’nın en büyük basketbol organizasyonu Euroleague’in bir kolu olan EuroCup’ta sürdüreceğiz. Böyle iddialı bir organizasyonda daha çok Türk oyuncularla kurduğumuz takımımızla  ülkemizi temsil etmeye çalışacağız. Mücadelenin çetin geçeceği bir lig olacağı kesin.  Ama biz kendi genç, dinamik oyuncularımızla hazırız ve  şimdiden Türkiye’yi temsil etmenin heyecanı içindeyiz. Umuyorum elde ettiğimiz başarılarla Bahçeşehir ailesini gururlandırabilir ve taraftarlarımızın yüzlerini güldürebiliriz. Çünkü en büyük mutluluğu çoğunluğu çocuklardan oluşan taraftarımızı sevindirince yaşıyoruz.Dedi.

COVID – 19 pandemisi nedeniyle yarıda kalan sezonda FIBA Europe Cup’ta oldukça iyi bir performans gösteren ve yarı finale yükselerek ateşiyle Avrupa’yı da yakan ‘’Kırmızı Ejderhalar’’, aynı başarıyı daha da yükseklerde tekrarlamaya çalışacak. Yeni sezon için hazırlıklara başlayan Bahçeşehir Koleji’nin  koçu Zafer Aktaş, şu ana kadar yaz transfer döneminin en hareketli takımlarından biri olduklarını ifade etti. 

Aktaş, “Oldukça genç bir kulüp olmamıza rağmen EuroLeague çatısının altına girebilmek bizim için büyük bir başarı. Önce ikinci lig, ardından Basketbol Süper Ligi, sonrasında FIBA Europe Cup ve şimdi de EuroCup… Her sene üzerine koyarak ve tecrübe kazanarak sürdürülebilir bir başarı hedefliyoruz. Bilindiği üzere EuroCup, yıllardır rekabetin oldukça üst düzeyde seyrettiği harika bir organizasyon. Bizde hem ING Basketbol Süper Ligi’nde hem de EuroCup’ta rekabetçi bir kadro oluşturabilmek adına çalıştık, halen de çalışıyoruz. Önümüzdeki sezon için, İcra Kurulu Başkanımız Hüseyin Yücel’in isteği ve desteği üzerine arayışımızı Türk ve genç oyuncular üzerinden yürüttük. Pandemide evde geçen süreyi bu arayışla geçirdik ve bu süreçte transferlerimizin çoğunu gerçekleştirdik. Jamal Jones , Alex Perez , Hadi Özdemir, Rıdvan Öncel, Deniz Kılıçlı, Burak Can Yıldızlı, Erkan Yılmaz, Josh Owens, Peyton Aldridge şu an için kadromuza kattığımız isimler. Bu sene parkeye dinamik bir oyuncu kadrosuyla çıkacağız.  Saydığım isimlerin hepsinden çok umutluyum. Yalnızca takımımız adına da değil, Türkiye basketbolu adına umutluyum. Başarıya kilitlenmiş bir oyuncu grubuyla kilitlendiğimiz hedefe doğru gideceğiz. Öte yandan yabancı oyuncu kadromuzda da bütçemizi büyüterek önemli takviyeler yaptık. Onların da takımımıza güç katacağından eminiz.” dedi.