Bahçeşehir Koleji FIBA EUrope Cup 2. Tur İlk Maçında Warszawa Karşısında Galip Geldi

FIBA Europe Cup’ta grubunu lider bitirerek ikinci tura yükselen temsilcimiz Bahçeşehir Koleji, L Grubu ilk maçında Polonya’nın Legia Warszawa takımıyla karşı karşıya geldi. Kırmızı Ejderler, üstün bir oyunla rakibini 100-90 mağlup ederek 2021/22 sezonunda müzesine götürdüğü FIBA Europe Cup’ta galibiyetlerine devam etti. Bahçeşehir Koleji’nin eski başkanı Hüseyin Yücel ve yeni başkanı Begüm Yücel, mücadeleyi birlikte takip etti. 

Bahçeşehir Koleji maça Tony Taylor, Muhammed Baygül, Axel Bouteille Tyler Cavanaugh ve Jerry Boutsiele beşiyle başlarken konuk ekip Legia Warszawa, P.J. Pipes, Christian Vital, Michal Kolenda, Josip Sobin ve Aric Holman beşiyle sahaya çıktı. 

Mücadelenin ilk sayıları, Bahçeşehir Koleji’nde Tony Taylor’dan geldi. Bir sonraki hücumda yayın gerisinden isabeti bulan Tyler Cavanaugh, takımını 5-0 öne geçirdi. Basket faulü bularak farkı ikiye indiren P.J. Pipes, Legia Warszawa’nın ilk sayılarını kaydederken, Michal Kolenda boyalı alanı zorladı ve skoru eşitledi. Maça iyi başlayan P.J. Pipes, bir de üç sayılık basket bularak konuk ekibi mücadelede ilk kez öne geçirdi. Maçtaki ikinci üçlüğünü bulan Tyler Cavanaugh, skoru yeniden eşitlemeyi başardı. İki takımın da hücumlardan boş dönmediği bölümde ilk çeyreğin son beş dakikasına 13-15 Legia Warszawa üstünlüğüyle girildi. 9 sayıya ulaşan P.J. Pipes, konuk ekibin maça eli sıcak giren ismi olarak dikkat çekti. Pipes, bir üç sayılık isabet daha bularak 12 sayıya ulaştı ve mücadelede çift haneli skor üreten ilk isim oldu. Jerry Boutsiele ve Philip Scrubb ile yeniden maçın içine giren Kırmızı Ejderler, skoru 20-22’ye getirdi. Konuk ekip, ilk çeyreği 25-26 önde bitirdi. 

İkinci çeyreğin ilk sayılarını yayın gerisinden kaydeden Berkay Candan, Bahçeşehir Koleji’ni 28-26 öne geçirdi. Önce Egemen Güven, ardından Can Maxim Mutaf ve Philip Scrubb ile sayıları bulan Kırmızı Ejderler, 35-27 üstünlük sağladı. Philip Scrubb, temsilcimizde çift hanelere ulaşan ilk isim oldu. Tony Taylor ve Egemen Güven’in etkili olduğu bu bölümde basket faulü bulan Michal Kolenda, takımına nefes aldırdı. Üç sayı çizgisinin gerisinden faule rağmen isabeti bulan Tony Taylor, skoru 47-35’ye getirdi ve maçtaki 10. sayılarını kaydetti. Can Maxim Mutaf’ın 10 sayıya ulaşıp etkili bir şut performansı gösterdiği dakikalarda çift haneli farkı koruyan temsilcimiz, son iki buçuk dakikaya 53-42’lik üstünlükle girdi. P.J. Pipes, üst üste bulduğu üçlüklerle konuk ekibi maçın içinde tutmayı sürdürdü ve 18 sayıya ulaştı. Christian Vital ile bir üçlük daha bulan konuk ekibe cevap Arca Tülüoğu’ndan geldi ve soyunma odasına 59-52 Bahçeşehir Koleji üstünlüğüyle gidildi. 

İkinci yarının ilk basketi, ev sahibi Bahçeşehir Koleji’nde Tony Taylor’dan geldi. Muhammed Baygül, boyalı alanı zorlayarak bulduğu basketle 10. sayılarını kaydederken farkı yeniden çift hanelere yükseltti. Axel Bouteille ile bir isabet daha bulan Kırmızı Ejderler, skoru 67-54’e getirerek rakibine molayı aldırdı. Mola dönüşü bu kez de yayın gerisinden bir isabet bulan Axel Bouteille’e karşılık Christian Vital’den geldi. Karşılıklı basketlerle geçilen bu bölümde Legia Warszawa’nın farkı eritmesine izin vermeyen Kırmızı Ejderler, Jerry Boutsiele ve Tony Taylor’ın etkili oyunuyla son iki dakikaya 79-63 önde girmeyi başardı. Çeyrek sonunda 5-0’lık bir seri yakalayan Legia Warszawa, son 10 dakikalık bölüme 79-68’lik skorla girilmesini sağladı.

Son çeyreğin ilk sayıları, Michal Kolenda ile Legia Warszawa’dan geldi. Ona karşılık veren Can Maxim Mutaf, farkı yeniden çift hanelere yükseltti. Üç sayılık basketi bulan Michal Kolenda, 14. sayılarını bularak skoru 81-74’e getirdi. Arca Tülüoğlu ve Dariusz Wyka’nın karşılıklı basketleriyle geçilen dönemde fark değişmedi. İlk yarının etkili ismi Philip Scrubb’ın üçlüğüne yanıt, P.J. Pipes’tan geldi. Raymond Cowels ile yayın gerisinden isabeti bulan konuk ekip farkı azaltmayı başarsa da, Bahçeşehir Koleji Jerry Boutsiele ve Philip Scrubb’ın basketleri ile skoru 92-81’e getirdi. Tyler Cavanaugh ile bir üçlük daha bulan Bahçeşehir Koleji, maçın bitimine iki dakika kala skoru 97-86’ya getirdi. Temsilcimiz, mücadeleyi 100-90 kazandı.

KOÇ GÖRÜŞÜ

İlk yarıda hücum anlamında istediklerimizi sahaya yansıtsak da savunmada istediklerimizi tam olarak başaramadık. Legia Warszawa’nın şutör bir takım olduğunu biliyorduk, devre arasında bunları tekrar konuştuk. İkinci yarıda iyi bir mücadele ortaya koyduğumuzu düşünüyorum. Bizim için önemli bir galibiyetti. Her zaman söylediğim gibi adım adım ilerlemeye çalışıyoruz ve hedefimiz şampiyonluk. Ekibimi ve tüm oyuncularımı tebrik ediyorum. Şimdi önümüzdeki lig maçına odaklanacağız.

SKORERLER: 

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ

Philip Scrubb (19), Tony Taylor (19), Can Maxim Mutaf (12), Tyler Cavanaugh (11), Muhammed Baygüpl (11)

 

LEGIA WARSZAWA

P.J. Pipes (20), Michal Kolenda (16), Christian Vital (11)