Bahçeşehir Koleji Şeytanın Bacağını Kırdı

Bahçeşehir Koleji, 7DAYS EuroCup A Grubu’nun sekizinci haftasında İspanya temsilcisi Club Joventut Badalona’ya konuk oldu. Maçı başından sonuna kadar önde götüren Kırmızı Ejderhalar sahadan 87 – 77 galip ayrılarak tarihindeki ilk 7DAYS EuroCup galibiyetini aldı.

Bahçeşehir Koleji maça Jamal Jones, Alex Perez, Burak Can Yıldızlı, Thomas Akyazılı ve Josh Owens; ev sahibi ekip ise Xabi Lopez-Arostegui, Conor Morgan, Albert Ventura, Ferran Bassas, Simon Birgander beşiyle başladı.

Ev sahibi takım maça yay gerisinden yüksek yüzdeyle başladı ve ilk üç dakikayı 9 – 3 önde geçti. Jamal Jones’un hücumdaki etkinliğiyle maç ortak olan ve skorda 16 – 13 öne geçen Bahçeşehir Koleji, ilk çeyreğin son 4 dakikalık bölümüne önde girdi. Ev sahibi takım, çeyreğin son bölümünde oyunu dengeledi ve maçın ilk dörtte birlik bölümü 25 – 25 eşitlikle geçildi.

İkinci çeyreğe iki ekip de dengeli bir şekilde başladı ve dört dakikalık bölüm 31 – 30 Bahçeşehir Koleji üstünlüğüyle geçildi. Kırmızı Ejderhalar, çeyreğin orta bölümünde oyunun kontrolünü yeniden ele geçirdi ve devrenin son 2 dakikasına 42 – 35 önde girdi. Bahçeşehir Koleji oyundaki üstünlüğünü ilk yarının son bölümünde de korudu ve soyunma odasına 48 – 41 önde girdi.

Bahçeşehir Koleji ikinci yarıya da iyi başladı ve bir ara farkı 12’ye kadar çıkarıp ilk beş dakikayı 55 – 49 önde geçti. Çeyreğin ikinci bölümünde Alex Perez’in hücumdaki liderliğiyle oyunun kontrolünü tamamen ele geçiren Kırmızı Ejderhalar, maçın son dörtte birlik bölümüne 68 – 53 önde girdi.

Ev sahibi takım son çeyreğe 11 – 2’lik seriyle başlayıp skoru 70 – 64’e getirince, maçın bitimine 6 dakika üç saniye kala Bahçeşehir Koleji molası geldi. Moladan 7 – 0’lık bir seriyle dönen Bahçeşehir Koleji skoru 64 – 77’ye getirince bu kez de maçın bitimine 3 dakika 57 saniye kala Joventut Badalona molası geldi. Maçın son bölümünde de oyunun kontrolünü yitirmeyen Bahçeşehir Koleji, parkeden 87 - 77 galip ayrıldı ve 7DAYS EuroCup’taki ilk galibiyetini aldı.

Bahçeşehir Koleji adına maçın en skorer isimleri; 34 sayıyla Jamal Jones (4 ribaund, 2 top çalma), 23 sayıyla İsmet Akpınar (3 asist, 3 ribaund) ve 8 sayıyla Thomas Akyazılı (4 top çalma, 3 ribaund) oldu.

Bahçeşehir Koleji Başantrenörü Zafer Aktaş, maçtan sonra yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: ‘’Öncelikle bu maçta iki takımın da eksik oyuncuları vardı. Bugün Erick Green ve Rıdvan Öncel’den yoksunduk. Ama bence bu maçı izleyen seyirciler, maçtan keyif almışlardır. Oyunun hem savunma, hem de hücum kanadında istediğimiz şeyleri parkeye yansıttık. EuroCup’ta yedi maç kaybettik ama bu maçların beşi çok yakın geçti. Böylesine yüksek seviyeli bir şampiyonada oynamış olmak bize lig maçlarımız için motivasyon sağlayacağını düşünüyorum. Joventut Badalona’ya ev sahipliği için teşekkür ediyorum. Onlar harika bir kültüre sahip önemli bir basketbol kulübü. Buradan çok güzel anılarla ayrılıyoruz.’’

Bahçeşehir Koleji, sıradaki maçında 21 Kasım Cumartesi günü ING Basketbol Süper Ligi’nin dokuzuncu haftasında Fenerbahçe BEKO’ya konuk olacak.