KULÜP TARİHÇESİ

1994 yılında, Bahçeşehir’de kurulan ilk kampüsünde eğitime başlayan Bahçeşehir Koleji, yarım asra yakındır eğitim alanında faaliyet gösteren Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları ailesinin bir parçasıdır.

Kaliteli eğitimi Türkiye’nin her köşesine ulaştırmak misyonuyla hareket eden Bahçeşehir Koleji, kurulduğu 1994 yılından itibaren Türkiye’ye öncülük eden eğitim modelleri uygulamaya başladı. Elde edilen başarılar sonrasında İstanbul’da ve Türkiye genelinde şubeler açmaya başladı.

Bugün, Türkiye genelinde 57 ilde 124 kampüste, 75.000’in üzerinde öğrenciye hizmet veren Bahçeşehir Koleji, 1994’ten bu yana yabancı dil eğitiminde fark yaratan uygulamaları ve dünyaya örnek oluşturan eğitim modelleriyle Türkiye’de dünya standartlarında, çağdaş ve kaliteli eğitime öncülük etmektedir.

Bahçeşehir Koleji akademik başarılarının yanında sporun birçok branşında da büyük başarılara imza atmaktadır.

Bahçeşehir Koleji başarılarını, 2017 Haziran ayında Bahçeşehir Okulları Spor Kulübü Derneği çatısı altında kurulan ve Türkiye Basketbol Ligi’nde mücadele eden profesyonel erkek basketbol takımıyla sürdürmeye başladı.

Basketbol camiasına yeni bir ekol, yeni bir soluk getiren Bahçeşehir Koleji Basketbol Takımı, Türk Basketbolunun geliştirilmesine odaklı, "fair play"e dayalı spor anlayışıyla, basketbol camiasında dikkat çeken takımlarından olmayı başardı.

2017-2018 Sezonu Federasyon Kupası Şampiyon’u olan kulüp, play off final oynama başarısı göstererek ilk yılında Basketbol Süper Lig’e yükselmiştir. 2018-2019 sezonu itibariyle Süper Lig’de mücadele edecek olan Bahçeşehir Koleji Spor Kulübü ligde uzun yıllar kalıcı olmayı ve Avrupa Basketbol Liglerinde başarılar kazanmayı hedeflemektedir.

Bünyesinde bulunan okullar sayesinde güçlü bir altyapı oluşturarak ülke çapında sorumluluk bilinci gelişmiş, 21. yüzyılın gerektirdiği tüm becerilere sahip, gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutarak, spor yapan, sporu seven, özgüvenli ve topluma karşı sorumlu sporcular kazandırmayı amaç edinerek geleceğin basketbol yıldızlarını yetiştirmeye başlayan Bahçeşehir Koleji Spor Kulübü, 12 ilde yaptığı altyapı seçmeleri sonucunda 6 ilde altyapı şubeleşmesi yaparak 600’ü aşkın genç sporcuyu çatısı altında yetiştirmeye başlamıştır. Her yıl büyüyerek artan altyapı planlaması ile binlerce genci profesyonel spor hayatı ile buluşturmayı planlamaktadır.

Kısa sürede Türk Basketbolu’nun kilometre taşlarından biri olan Bahçeşehir Koleji Spor Kulübü, büyük bir eğitim kurumu olması sayesinde maçlara ciddi sayıda taraftar çekerek uzun vadede öğrencilerde fair play ruhunu ve spor bilincini geliştirmek ve bu vesileyle Türkiye’de bu ruhun yaygınlaşmasını sağlamayı, Türk Sporu’nu ileriye götürmeyi amaçlamaktadır.